کودکان

متخصص اطفال کیست و چه زمانی باید مراجعه کنیم؟

متخصص اطفال کیست و چه زمانی باید مراجعه کنیم؟

متخصص اطفال پزشکان آموزش دیده ای هستند که نوزادان، نوجوانان و جوانان را ویزیت می کنند. کودکان با بزرگ شدن دچار تغییرات سریع جسمی، احساسی و رفتاری می شوند. کودکان و نوجوانان نیازهای پزشکی منحصر به فردی دارند که ممکن است خارج از تخصص پزشکانی باشد که عمدتا بزرگسالان را درمان می کنند. متخصصان اطفال ممکن است در درمان بیماریهای خاص یا محدوده سنی تخصص داشته باشند.

متخصص اطفال یک پزشک پزشکی است که متخصص درمان نوزادان، کودکان، نوجوانان و جوانان است. مراقبت از کودکان می تواند قبل از بارداری شروع شود و تا دوران بارداری ادامه یابد.

به گفته آکادمی اطفال آمریکا، تعیین محدودیت سنی بالا برای مراقبت از کودکان ساده نیست. آکادمی مردم را از تعیین محدودیت سنی برای مراقبت از کودکان منع می کند، زیرا این بستگی به نیازهای جسمی و روانی فرد دارد.

کودکان با رشد سریع دچار تغییرات جسمی و روانی سریع می شوند. متخصصان اطفال این واقعیت را درک کرده و وضعیت سلامت کودک را بر اساس محدوده طبیعی برای سن او ارزیابی می کنند.

متخصصان اطفال می توانند به تشخیص شرایط پزشکی در کودکان کمک کنند. بسته به شرایط، والدین یا مراقبان ممکن است فرزندان خود را به متخصص اطفال ببرند.

انواع فوق تخصص کودکان

متخصص اطفال کیست و چه زمانی باید مراجعه کنیم؟ | پزشکت

بسیاری از پزشکان اطفال به عنوان پزشک مراقبت های اولیه فعالیت می کنند. این نوع پزشک متخصص اطفال به طور منظم معاینات سلامتی را انجام می دهد. آنها همچنین طیف وسیعی از شرایط عمومی سلامت را تشخیص داده و درمان و واکسیناسیون می کنند و توصیه های بهداشتی مناسب را به جوانان و والدین یا مراقبان آنها ارائه می دهند.

متخصصان اطفال دیگر در درمان بیماریهای خاص یا محدوده سنی تخصص دارند.

نمونه هایی از فوق تخصص کودکان شامل موارد زیر است:
 • متخصصان گوارش کودکان، از سلامت دستگاه گوارش افراد جوان مراقبت می کنند.
 • متخصصان انکولوژی کودکان در تشخیص و درمان انواع مختلف سرطان در کودکان تخصص دارند.
 • متخصصان طب نوجوان، بر مراقبت در دوران نوجوانی، در حدود 11 تا 21 سالگی تمرکز می کنند.
 • متخصصان اطفال تحت مراقبت های ویژه، تیم هایی از متخصصان مراقبت های بهداشتی را راهنمایی می کنند که کودکان را در شرایط بهداشتی ناپایدار یا بحرانی درمان می کنند. این متخصصان اطفال معمولاً در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان کار می کنند.
 • متخصصان اطفال رفتاری تکاملی، رشد رفتاری کودکان و نوجوانان را ارزیابی می کنند. متخصصان در این زمینه مشکلات رشد، یادگیری و رفتار را در جوانان تشخیص داده و درمان می کنند.
 • متخصصان قلب کودکان، انواع بیماری های قلبی را در کودکان تشخیص داده و درمان می کنند. بسیاری از متخصصان قلب کودکان هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین استراتژی های درمانی، با جراحان قلب کودکان همکاری نزدیک دارند.
 • متخصصان ریه کودکان، کودکانی را که دارای مشکلات تنفسی و بیماری های ریوی هستند، تشخیص، درمان و مدیریت می کنند.
 • روماتولوژیست اطفال، کودکان و نوجوانانی را که دارای اختلالات اسکلتی عضلانی هستند، مانند آرتریت روماتوئید نوجوانان و درد مزمن، درمان می کنند.
 • متخصصان نفرولوژیست اطفال، در درمان بیماریهایی که بر سیستم ادراری تأثیر می گذارد، از جمله عفونت های دستگاه ادراری و بیماری های کلیوی، تخصص دارند.
 • متخصصان مغز و اعصاب کودکان، اختلالات عصبی را در کودکان درمان و مدیریت می کنند. شرایط عصبی که در دوران کودکی ایجاد می شود ممکن است در بزرگسالی ادامه یابد. متخصصان مغز و اعصاب اطفال بر مراقبت از بیماران خود از تشخیص تا نوجوانی نظارت می کنند.
 • متخصصان غدد داخلی، در سیستم غدد درون ریز و هورمون های تولید شده تخصص دارند. متخصص غدد ممکن است شرایط مختلفی را در کودکان از جمله دیابت درمان کند.

متخصص اطفال چگونه بیماران را درمان می کنند؟

متخصصان اطفال طیف متنوعی از خدمات مرتبط با سلامت را انجام می دهند که از غربالگری سلامت و سلامتی گرفته تا مدیریت بیماری های پیچیده پزشکی را شامل می شود.

نوشته های مشابه

پزشکان اطفال به طور کلی اقدامات زیر را انجام می دهند:

 • معاینات فیزیکی
 • واکسیناسیون
 • ارائه توصیه های عمومی بهداشتی
 • تشخیص و درمان بیماریهای مختلف پزشکی
 • تجویز داروهایی مانند مسکن و آنتی بیوتیک
 • درمان صدمات، از جمله شکستگی و دررفتگی
 • ارزیابی رشد جسمی، عاطفی و اجتماعی کودک

متخصصان اطفال در درمان ها و روش های تشخیصی خاص آموزش و آموزش می بینند. به عنوان مثال، متخصص قلب کودکان (متخصص قلب) دانش و تجربه پیشرفته ای در درمان بیماری های قلبی در کودکان دارد. آنها همچنین ممکن است آموزش انجام انواع مختلف آزمایشات و اقدامات قلبی را فرا گرفته باشند. پزشک متخصص اطفال ممکن است فاقد صلاحیت یا تخصص لازم برای درمان بیماریهای پیچیده پزشکی باشد و خانواده ای را برای آزمایش و درمان بیشتر به متخصص مناسب ارجاع دهد.

چه زمانی باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرد؟

متخصص اطفال کیست و چه زمانی باید مراجعه کنیم؟ | پزشکت

والدین و سرپرستان می توانند فرزند خود را برای ویزیت دوره ای از کودکان به پزشک متخصص اطفال ببرند. تخمین زده می شود که از هر 6 کودک 1 تا 3 تا 17 ساله 1 نفر حداقل یک مشکل در رشد یا رفتار دارد. شناسایی و درمان زودهنگام می تواند منجر به نتایج بلند مدت بهتر برای کودکان خردسال شود.

در طول یک ملاقات خوب، متخصص اطفال رشد جسمی و عاطفی کودک را ارزیابی می کند. آنها همچنین ممکن است در مورد غذا خوردن، خوابیدن و عادات اجتماعی کودک سوالاتی بپرسند. کودکان بین 1 تا 2 سال هر 3 تا 6 ماه یکبار باید به متخصص اطفال مراجعه کنند.

والدین یا مراقبان که نگرانی مستمری در مورد سلامت فرزند خود دارند، باید با پزشک متخصص اطفال خود تماس گرفته یا مشاوره آنلاین بگیرند.

آموزش لازم برای تخصص اطفال

پزشکان اطفال باید قبل از شروع درمان کودکان، آموزش و آموزش گسترده ای را ببینند و مجوز داشته باشند. طبق نظر هیئت پزشکان اطفال آمریکا، متخصصان اطفال باید پس از اتمام تحصیلات پزشکی، یک دوره تحصیلی 3 ساله در زمینه کودکان را تکمیل کنند.

برخی از پزشکان اطفال پس از اتمام دوره رزیدنت، مراقبت های عمومی خود را شروع می کنند، در حالی که برخی دیگر در برنامه های فوق تحصیلی وارد می شوند و در آنجا تحت آموزش های تخصصی فوق تخصص کودکان قرار می گیرند.

پزشکان متخصص اطفال باید قبل از شروع فعالیت خود مجوز دریافت کنند. مراقبت های اطفال به طور کلی افراد را تا 21 سالگی تحت پوشش قرار می دهد. با این حال، این محدودیت سنی اجباری نیست.

سخن آخر

متخصص اطفال یک پزشک پزشکی است که نوزادان، کودکان، نوجوانان و جوانان را درمان می کند. پزشکان اطفال می توانند به عنوان پزشک مراقبت های اولیه فعالیت کنند یا در درمان کودکان در رده های سنی خاص یا کودکان با شرایط خاص بهداشتی تخصص داشته باشند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-is-a-pediatrician#summary

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا