کودکان

بیماری کرون در کودکان و نوجوانان

درمان بیماری کرون در کودکان چیست؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری کرون در کودکان وجود ندارد. هدف از درمان، کنترل بیماری از طریق  به حداقل رساندن تعداد و شدت عود، حفظ بهبودی، و  جلوگیری از عوارض است. درمان‌های دارویی، بیولوژیکی و تغذیه‌ای پایه‌های درمان هستند، اما درمان باید برای هر کودک جداگانه تنظیم شود. داروهای زیر بیشترین کاربرد را در کودکان مبتلا به بیماری کرون دارند. متأسفانه، بسیاری از این ها به ویژه برای کودکان مناسب نیستند و ممکن است تنظیم دوز و برنامه برای هر کودک کمی طول بکشد.

سبک زندگی و درمان بیماری کرون در کودکان 

هر رژیم خودمراقبتی باید بر اساس دستورالعمل های ارائه شده توسط تیم پزشکی باشد. والدین می توانند با یادگیری همه چیز در مورد بیماری کرون، درک چگونگی تأثیر بیماری بر کودک و ارائه حمایت، تشویق و اطمینان خاطر به کودک به بهترین وجه کمک کنند. کودکان باید تشویق شوند تا در مورد بیماری خود بیاموزند و در تصمیم گیری های مربوط به مراقبت از آنها شرکت کنند. والدین نیز نقش مهمی در اطمینان از اینکه کودک تمام درمان‌های پزشکی را طبق دستور انجام می‌دهد و تغذیه کافی دارد، ایفا می‌کنند. برای کودکان مبتلا به بیماری کرون رژیم غذایی خاصی لازم نیست.

تنها قانون این است که از هر غذایی که باعث بدتر شدن علائم می شود خودداری کنید. این در افراد مختلف متفاوت است، اما غذاهایی که برای بسیاری از افراد مشکل ایجاد می کنند شامل شیر و سایر محصولات لبنی، غذاهای تند و غذاهای پر فیبر است. این مواد غذایی می توانند روده را مسدود کنند. بیماران باید از مصرف غذاهایی که هضم آنها مشکل است خودداری کنند، مانند

 • ذرت بو داده
 • دانه ها و آجیل
 • سبزیجات خام

کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری کرون باید تا حد امکان فعال بمانند. نیازی به محدود کردن فعالیت بدنی کودک نیست. تنها استثنا کودکانی هستند که در اثر مصرف طولانی مدت استروئید دچار ضعف استخوان یا پوکی استخوان می شوند. از آنجایی که ممکن است استخوان های آن ها راحت تر از حد معمول بشکند، باید از ورزش های تماسی اجتناب کنند. مکمل های ویتامین و مواد معدنی را بدون تایید پزشک متخصص به کودک ندهید. در مورد دادن داروهای بدون نسخه مانند داروهای اسهال، مسکن ها، داروهای سرماخوردگی و سرفه به کودک با پزشک مشورت کنید.

داروها و درمان بیماری کرون در کودکان

درمان بیماری کرون در کودکان چیست؟ | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

آمینوسالیسیلات ها

این گروه از داروهای حاوی آمینو سالیسیلیک اسید (5-ASA) است. این داروها مربوط به آسپرین هستند و اثرات ضد التهابی مشابهی دارند. آنها علائم را تسکین می دهند و در بسیاری از موارد با بیماری کرون خفیف یا متوسط ​​بهبودی را حفظ می کنند. آمینوسالیسیلات ها معمولاً به دلیل عوارض جانبی نسبتاً خفیف اولین انتخاب درمانی هستند.

برخی از اشکال جدیدتر این داروها به گونه ای طراحی می شوند که فقط در روده کوچک کار کنند. این به دارو اجازه می دهد تا تنها بافت آسیبی را هدف قرار و عوارض جانبی را کاهش دهد. اشکال تنقیه و شیاف برای کودکان مبتلا به بیماری های کولون تحتانی و رکتوم موجود است. به عنوان مثال می توان به مسالامین(Asacol، Pentasa، Canasa، Rowasa)، سولفاسالازین (Azulfidine) و olsalazine (Dipentum) اشاره کرد.

آنتی‌بیوتیک‌ها

درمان با آنتی‌بیوتیک‌های خاص در برخی از کودکان مبتلا به بیماری کرون خفیف تا متوسط، به‌ویژه آن‌هایی که مبتلا به بیماری کولون تحتانی، رکتوم و/یا مقعد هستند، مفید است. به عنوان مثال می توان به مترونیدازول (Flagyl) و سیپروفلوکساسین (Cipro) اشاره کرد.

کورتیکواستروئیدها

اینها داروهای قوی هستند که سیستم ایمنی را سرکوب کرده و التهاب را کاهش می دهند. کورتیکواستروئیدها معمولا اولین انتخاب درمان نیستند زیرا عوارض جانبی زیادی از جمله توقف رشد دارند. آنها برای موارد متوسط ​​تا شدید بیماری کاربرد دارند. در کودکان، کورتیکواستروئیدها معمولاً در مدت کوتاهی برای کنترل تشدید بیماری تجویز می شوند.

نوشته های مشابه

کورتیکواستروئیدها معمولاً علاوه بر آمینوسالیسیلات تجویز می شوند و جایگزین آمینوسالیسیلات نیستند. در برخی موارد، تنها کورتیکواستروئیدها می توانند بیماری را کنترل کنند. کودکان مبتلا به بیماری «وابسته به استروئید» باید این داروها را به طور منظم در دوزهای کم مصرف کنند. به عنوان مثال می توان به پردنیزون (دلتازون، اوراسون)، متیل پردنیزولون (مدرول، سولو-مدرول)، بودزونید (Entocort) و تنقیه رکتال هیدروکورتیزون (Cortenema) اشاره کرد.

تعدیل کننده های ایمنی

این داروها با سیستم ایمنی تداخل دارند و پاسخ های ایمنی را سرکوب می کنند. آنها معمولاً به دلیل عوارض جانبی اولین انتخاب درمانی نیستند، اما در کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری متوسط ​​یا شدید نسبت به استروئیدها تجویز می شوند. آنها اغلب برای درمان بیماری های وابسته به استروئید و بیماری هایی که با استروئیدها بهبود نمی یابند استفاده می شوند. تعدیل کننده های ایمنی می توانند علائم را کاهش دهند، بهبودی را حفظ کنند و رشد را بهبود بخشند. به عنوان مثال می توان به 6- مرکاپتوپورین (پورینتول)، آزاتیوپرین (Imuran) و متوترکسات(  Folex PFS و Rheumatrex ) اشاره کرد.

تغذیه درمانی 

تغذیه درمانی بخش مهم دیگری از درمان بیماری کرون است. در کودکانی که درمان دارویی مناسب و تغذیه کافی دریافت می‌کنند، اغلب علائم بیماری کاهش می یابد. درمان دقیق کمبودهای تغذیه ای به شرایط خاص بستگی دارد و باید برای هر کودک جداگانه تنظیم شود. متخصص اطفال می تواند توصیه هایی را ارائه دهد.

والدین ممکن است بخواهند با یک متخصص تغذیه مشورت کنند تا برنامه ای برای رفع نیازهای تغذیه ای کودک طراحی کنند. یک رژیم غذایی پر کالری و متعادل ایده آل است، اما بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری کرون نمی توانند به اندازه کافی برای تامین تمام نیازهای غذایی خود غذا بخورند. سایر گزینه های درمانی شامل فرمول های پرکالری و مکمل های دیگر است. تغذیه مداوم از طریق لوله بینی معده (که از طریق بینی به معده می رود)، لوله گاستروستومی (که از طریق پوست وارد معده می شود) یا تغذیه داخل وریدی یا تزریقی جزء گزینه درمانی است. در برخی موارد، تغذیه مداوم می تواند به عنوان یک درمان موثر برای بیماری کرون انجام شود که منجر به کاهش التهاب و فعالیت کمتر بیماری و همچنین بهبود رشد می شود.

جراحی و درمان بیماری کرون در کودکان

درمان بیماری کرون در کودکان چیست؟ | پزشکت

جراحی معمولاً زمانی در نظر گرفته می‌شود که درمان دارویی شکست خورده باشد و عوارض ایجاد شود. در این کودکان و نوجوانان اندیکاسیون های جراحی عبارتند از:

 • آبسه
 • انسداد
 • فیستول
 • خونریزی
 • توقف رشد

عمل معمول برداشتن قسمتی از روده (رزکسیون) یا پهن کردن بخش باریک روده (استریکروپلاستی) است. با این حال، چنین “رزکسیونی” یک درمان نیست، زیرا بیماری کرون اغلب پس از جراحی عود می کند.

امید به زندگی برای کودکان یا نوجوانان مبتلا به کرون 

کودک یا نوجوان مبتلا به بیماری کرون باید به طور منظم با تیم مراقبت های بهداشتی خود ملاقات کند. هدف از این بازدیدها کاهش علائم، دستیابی یا حفظ بهبودی و جلوگیری از عوارض است. این بازدیدها به تیم اجازه می دهد تا علائم را کنترل کند، عوارض جانبی را بررسی کند و در صورت لزوم درمان را تنظیم کند. این ملاقات ها همچنین به والدین اجازه می دهد تا هر گونه مشکلی را با تیم مراقبت از کودک در میان بگذارند. هر گونه مشکل عاطفی یا رفتاری و همچنین هر گونه مشکل جسمی باید گزارش شود. بیماری کرون معمولاً به صورت سرپایی قابل مدیریت است.

کودکان و نوجوانان مبتلا به این بیماری به طور معمول در بیمارستان بستری نمی شوند. در صورت وجود هرگونه عارضه جدی (انسداد، سوراخ شدن، آبسه، خونریزی) یا نیاز به داروی داخل وریدی در شرایط تشدید بیماری، بستری شدن در بیمارستان ضروری است. بیماری کرون یک بیماری جدی است که ممکن است تأثیر زیادی بر زندگی یک کودک یا نوجوان داشته باشد. بیماری کرون معمولاً یک بیماری کشنده نیست و با درمان و حمایت مناسب، اکثر کودکان عملکرد بسیار خوبی دارند و می توانند به مدرسه بروند و در ورزش و فعالیت های روزانه شرکت کنند. هیچ درمانی برای بیماری کرون وجود ندارد. هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از بیماری کرون وجود ندارد.

بیماری کرون در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

ارزیابی کودک با مصاحبه پزشکی و معاینه فیزیکی آغاز می شود. از والدین در مورد کودک سؤالاتی پرسیده می شود:

 • رژیم غذایی
 • عادات و سبک زندگی
 • علائم و نحوه شروع آنها
 • مشکلات پزشکی خانوادگی
 • داروهای فعلی و داروهای گذشته
 • مشکلات پزشکی فعلی و مشکلات گذشته

معاینه فیزیکی شامل معاینه دقیق شکم و احتمالاً راست روده خواهد بود. رشد جسمی و رشد جنسی کودک ارزیابی خواهد شد. در طول ارزیابی، کودک ممکن است به یک متخصص گوارش (پزشک متخصص در بیماری های دستگاه گوارش) ارجاع داده شود.

تست های آزمایشگاهی

درمان بیماری کرون در کودکان چیست؟ | پزشکت

هیچ آزمایش آزمایشگاهی وجود ندارد که به طور کامل تایید کند که کودک مبتلا به بیماری کرون است. آزمایش خون ممکن است برای یافتن شواهدی از بیماری مانند التهاب، کم خونی یا کمبودهای تغذیه ای انجام شود. نمونه مدفوع ممکن است برای بررسی خون یا علائم عفونت جمع آوری شود.

مطالعات تصویربرداری

ممکن است کودک برای تشخیص وسعت بیماری و هر گونه عارضه ای که ممکن است ایجاد شده باشد، تحت مطالعات تصویربرداری قرار گیرد.

مطالعات کنتراست باریم: این شامل مجموعه ای از اشعه ایکس است که پس از نوشیدن ماده حاجب حاوی یک ماده گچی به نام باریم توسط کودک گرفته می شود. باریم به روده اجازه می دهد عکس بهتری از طریق اشعه ایکس گرفته شود. مطالعات باریم در تعریف ماهیت، توزیع و شدت بیماری بسیار مفید است. مطالعات باریم ممکن است شامل یک «سری دستگاه گوارش فوقانی» (اشعه ایکس از قسمت فوقانی دستگاه گوارش) و یک «جستجو در روده کوچک» (اشعه ایکس از روده کوچک) باشد.

تنقیه باریم: این عمل بر اساس همان اصل مطالعات کنتراست باریم در دستگاه گوارش فوقانی عمل می کند، اما باریم از طریق راست روده به دستگاه گوارش تحتانی وارد می شود. این آزمایش گاهی اوقات برای بررسی اینکه آیا کولون و رکتوم درگیر هستند و تا چه حد انجام می شود.

سی تی اسکن یا در برخی موارد سونوگرافی برای ارزیابی عوارض خارج از روده، مانند فیستول، آبسه، یا ناهنجاری های کبد، مجرای صفراوی یا کلیه مفید است. ممکن است به جای آن از MRI ​​استفاده شود.

اسکن گلبول های سفید با برچسب رادیونوکلئید می تواند در تعیین محل و وسعت بیماری بسیار مفید باشد.

آندوسکوپی

این روش، همیشه برای تشخیص قطعی ضروری است. آندوسکوپی شامل قرار دادن یک لوله نازک با یک نور و یک دوربین کوچک در انتهای آن در حفره یا اندام بدن است. دوربین تصاویری از داخل اندام را مخابره می کند تا پزشک بتواند التهاب یا خونریزی یا سایر علائم بیماری را ببیند. هر دو قسمت فوقانی و تحتانی دستگاه گوارش را می توان از طریق آندوسکوپی بررسی کرد. آندوسکوپی قسمت تحتانی دستگاه گوارش کولونوسکوپی نامیده می شود.

آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی معمولا آندوسکوپی فوقانی نامیده می شود. در هر دو مورد، پزشک می تواند از آندوسکوپ برای بیوپسی استفاده کند. بیوپسی نمونه کوچکی از بافت است که از پوشش سطحی در داخل دستگاه گوارش گرفته می شود. این بافت ها توسط پاتولوژیست (پزشکی که متخصص در تشخیص بیماری ها با بررسی بافت ها و سلول ها از این طریق است) زیر میکروسکوپ بررسی می شود. کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) هم برای تشخیص و هم برای درمان در افرادی که مبتلا به بیماری کرون پانکراس یا مجاری صفراوی هستند مفید است.

پیگیری و معاینات منظم

متخصصان پزشکی که افراد مبتلا به بیماری کرون را درمان می کنند از سیستم های مختلفی برای ردیابی علائم و پاسخ به درمان در طول زمان استفاده می کنند. شاخص فعالیت بیماری کرون کودکان (PCDAI) برای کودکان و نوجوانان در سال 1990 از مقیاس مشابهی که برای بزرگسالان استفاده می شود، ایجاد شد. متخصص مراقبت های بهداشتی کودک ممکن است از این مقیاس برای یافتن الگوهایی در شدت بیماری و تنظیم درمان استفاده کند. اهداف کلی برای درمان کودکان مبتلا به بیماری کرون عبارتند از:

 • رشد را از طریق تغذیه کافی تقویت کنید.
 • با کمترین و خفیف ترین عوارض درمانی به بهترین شکل ممکن بیماری را کنترل کنید.
 • به کودک یا نوجوان اجازه دهید “یک زندگی عادی” در مدرسه، ورزش و سایر فعالیت ها داشته باشد.

کودک مبتلا به بیماری کرون باید توسط یک تیم متخصص متشکل از یک متخصص مراقبت های بهداشتی اولیه، یک متخصص گوارش، یک متخصص تغذیه، یک مددکار اجتماعی، پرستاران، و یک روانشناس یا مشاور و سایر متخصصان در صورت نیاز درمان شود. یکی از عوامل مهم در مدیریت موفق این بیماری، تمایل خانواده به مشارکت و همکاری با تیم است.

سخن آخر

زندگی با عوارض بیماری کرون می تواند دشوار باشد. گاهی اوقات شما یا فرزندتان ممکن است احساس ناامیدی و حتی عصبانیت یا رنجش داشته باشید. اغلب اوقات داشتن یک نفر برای صحبت کردن در مورد وضعیت او کمک می کند. گروه های حمایتی متشکل از افرادی هستند که در وضعیت مشابهی قرار دارند. آنها باعث اطمینان و انگیزه می شوند. آنها به شما کمک می کنند تا ببینید که موقعیت شما منحصر به فرد نیست و این به شما قدرت می دهد. آنها همچنین نکات عملی را برای مقابله با این اختلال ارائه می دهند.

گروه های حمایتی برای والدین، خواهران و برادران و کودک آسیب دیده، به ویژه نوجوانان، ارزشمند هستند. گروه‌های پشتیبانی حضوری، تلفنی یا اینترنتی با یکدیگر ملاقات می‌کنند. برای پیدا کردن یک گروه پشتیبانی که برای شما کار می کند، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید یا یا آنها را در اینترنت جستجو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید