دام و پت

بیماری های کبدی در سگ ها (2)

بیماری های کبدی در سگ ها (2)

از بیماری های کبدی در سگ ها می توان به نارسایی حاد کبدی و آنسفالوپاتی کبدی و موارد جدی دیگری اشاره کرد. کبد عملکردهای متعددی از جمله حذف بسیاری از سموم از جریان خون و تولید پروتئین های لخته کننده خون دارد. عدم عملکرد مناسب آن، بسیاری از اندام های دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. حتی منجر به بروز برخی اختلالات شدید می شود. از مهمترین اختلالات کبد در سگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری ذخیره سازی گلیکوژن

 گلیکوژن نوعی قند ذخیره شده است که در حیوانات یافت می شود. و در صورت نیاز بدن به انرژی، به گلوکز تبدیل می شود. بیماری های ذخیره گلیکوژن به دلیل کمبود برخی از آنزیم ها ایجاد و منجر به عدم ترشح گلیکوژن از سلول ها می شود. وقتی این اتفاق میفتد، گلیکوژن درون کبد و سایر اندام ها جمع می شود و برای تبدیل به گلوکز در دسترس نیست. این بیماری در نژادهای خاص از جمله مالتس، ژرمن شپرد و رتریورها به ارث می رسد.

علائم این اختلال شامل بزرگ شدن کبد، عقب ماندگی رشد و ضعف ناشی از پایین بودن سطح قند خون است. از بیوپسی کبد یا آزمایشات ژنتیکی برای تشخیص بیماری استفاده می شود. درمان بر اساس علائم بیماری است و شامل وعده های غذایی مکرر کوچک و غذاهای پر کربوهیدرات است. بهبودی در بیشتر موارد ضعیف است و اکثر سگ هایی که به این بیماری ها مبتلا هستند در سنین جوانی می میرند.

آمیلوئیدوز کبدی

بیماری های کبدی در سگ ها 3 | پزشکت

آمیلوئید پروتئینی است که به شکل صحیح جمع نمی شود. آمیلوئیدوز یک بیماری ارثی چینی Shar-Peis است. با این حال، کبد همیشه تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آنتی ژن ها، که احتمال دارد با عفونت های طولانی مدت همراه باشد، همچنین می تواند باعث آمیلوئیدوز در کبد شود. اگرچه برخی از سگها احتمال دارد هیچ علامتی نداشته باشند، اما علائم معمول آن شامل بی اشتهایی، تشنگی و ادرار بیش از حد، تب، استفراغ، زردی و بزرگ شدن کبد است. به دلیل پارگی کبد و خونریزی داخلی همراه آن، حیوانات مبتلا احتمال دارد از بین بروند و غشای مخاطی رنگ پریده ای داشته باشند. تشخیص با شناسایی رسوبات آمیلوئید در بیوپسی کبد انجام می شود. داروهایی در دسترس هستند که احتمال دارد روند پیشرفت آمیلوئیدوز را کند کنند، اما این بیماری پیش آگهی ضعیفی دارد.

نارسایی حاد کبدی

نارسایی حاد کبدی منجر به کاهش ناگهانی عملکرد کبد می شود، که اغلب با علائم عصبی و ناهنجاری های لخته همراه است. این می تواند به دلیل آسیب ناگهانی به کبدی که قبلاً سالم بوده یا به دلیل فشار اضافی به کبدی که قبلاً بیمار بوده است، رخ دهد. برای مراقبت از کبد تا زمان بازگشت به حالت اولیه و جبران آسیب های احتمالی و درمان آن باید از دامپزشک باتجربه مشورت بگیرید.

در صورت وجود هر یک از علائم، دلایل اصلی نارسایی کبد باید شناسایی و درمان شود. در مورد هر دارویی که حیوان خانگی دریافت می کند یا باعث مسمومیت حیوان شده حتماً با دامپزشک خود مشورت کنید. درمان احتمال دارد شامل مایعات داخل وریدی، تغییر رژیم غذایی، آنتی بیوتیک ها و داروهای خاص کبدی باشد. هدف دیگر درمان، پیشگیری یا درمان عوارض عصبی نارسایی کبدی است.

درمان زودهنگام برای سگهایی که نارسایی حاد کبدی دارند بسیار مهم است. دامپزشک در صورت شناسایی علت اصلی، درمان خاصی را تجویز می کند. در موارد طولانی مدت یا مرحله نهایی بیماری کبد، و در موارد بیماری حاد کبدی که هیچ علت زیرپوستی مشخص نشده است، درمان حمایتی به کاهش سرعت پیشرفت بیماری، به حداقل رساندن عوارض و ایجاد زمان برای بازسازی و جبران کردن کمک می کند.

رژیم غذایی که معمولاً برای سگهایی که بیماری کبدی دارند توصیه می شود باید کالری کافی برای حفظ وزن طبیعی را در خود داشته باشد. کاهش مصرف پروتئین معمولاً برای سگهایی که در معرض خطر انسفالوپاتی کبدی هستند لازم است. به توصیه های خاص ارائه شده توسط دامپزشک خود را توجه کنید. بهتر است تغذیه شامل وعده های غذایی کوچک و مکرر باشد. سگهایی که از خوردن غذا خودداری می کنند احتمال دارد نیاز به تغذیه با لوله داشته باشند.

دامپزشکی

انسفالوپاتی کبدی در سگ ها

بیماری های کبدی در سگ ها 4 | پزشکت

انسفالوپاتی کبدی، سندرم مشکلات عصبی ناشی از عملکرد ضعیف کبد، در تعدادی از بیماری های کبدی دیده می شود. در حالی که پیشرفت این بیماری به طور کامل تشخیص داده نشده است، عدم توانایی کبد در پاک کردن سموم از جریان خون، تغییرات در متابولیسم اسیدهای آمینه ناشی از بیماری کبد و تغییرات نورولوژیک احتمال دارد باعث ایجاد این اختلال شوند.

علائم انسفالوپاتی کبدی شامل ضعف، هماهنگی ضعیف، نابینایی، افتادن بیش از حد سگ، تغییر رفتار (به عنوان مثال، پرخاشگری)، زوال عقل، تشنج و کما است. درمان انسفالوپاتی کبدی با انجام مراقبت های حمایتی و کاهش سریع سموم تولید شده توسط دستگاه گوارش انجام می شود. سگ هایی که به شدت آسیب دیده اند می توانند در حالت کما یا نیمه حرکت باشند و تا زمانی که وضعیت آنها بهبود نیابد، نمی توان به آنها غذا داد.

درمان احتمالاً شامل مایعات داخل وریدی برای جبران کم آبی و عدم تعادل الکترولیت (نمک) است. احتمال دارد از Enemas برای پاکسازی روده از آمونیاک و سایر سموم و معرفی مواد مغذی، استفاده شود.

همچنین شاید برای کاهش جذب محصولات سمی، مانند آمونیاک، از داروهایی برای تأثیر باکتریها در روده استفاده شود. پس از تثبیت سگ، هدف از درمان پیشگیری از بروز و عود مجدد آن است. رژیم غذایی محدود شده با پروتئین احتمال دارد برای حیوان تجویز شود. علائم انسفالوپاتی کبدی می تواند با خونریزی روده، عفونت، داروهای خاص (مانند کورتیکواستروئید ها و آرام بخش ها)، سرطان، قند خون پایین، تب، بیماری کلیوی، کمبود آب بدن و یبوست همراه باشد.

دامپزشک احتمال دارد برای رفع این نگرانی ها روش های درمانی دیگری تجویز کند.

آسیت در سگ ها

آسیت نوعی بیماری است که در آن مایعات در شکم جمع می شود. در بیماران مبتلا به بیماری کبد، آسیت ناشی از ترکیب فشار خون بالا در کبد، سطح پایین پروتئین در خون و عدم تعادل در متابولیسم سدیم و آب است. اولین مرحله در کنترل آسیت، کم کردن مصرف سدیم در رژیم غذایی سگ است.

با این حال، رژیم های محدود شده با سدیم غالباً کافی نیستند و داروهای ادرار آور نیز احتمال دارد تجویز شود. اگر آسیت در تنفس، اشتها یا راحتی سگ اختلال ایجاد کند، می توان مایعات را از شکم با استفاده از یک سوزن بلند در فرآیندی به نام ابدومینوسنتز خارج کرد. در صورت پاسخ ندادن آسیت به درمان با دارو، می توان از ابدومینوسنتز دوره ای نیز استفاده کرد.

نقص لخته شدن در سگ ها

بیماری های کبدی در سگ ها 3 | پزشکت

نقص لخته شدن، در سگ هایی که بیماری کبدی دارند رخ می دهد. زیرا کبد بسیاری از پروتئین های مسئول لخته شدن را تولید می کند. مشکلات لخته شدن را می توان با استفاده از تزریق خون یا پلاسما برای تأمین فاکتورهای لخته شدن لازم برطرف کرد. هپارین و ویتامین K همچنین می توانند برای کاهش یا افزایش توانایی لخته شدن تجویز شوند. دامپزشک مناسب ترین روش درمانی را برای حیوان خانگی، شرایط کلی آن و گروه خونی تجویز می کند.

عفونت های باکتریایی درسگ ها

سگ هایی که نارسایی حاد کبدی و بیماری کبدی طولانی مدت دارند، مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی هستند. دامپزشک نسبت به این احتمال هوشیار خواهد بود. زیرا علائم بیماری کبد (مثلاً تب یا افت قند خون) می تواند شبیه علائم عفونت باشد. یک یا چند آنتی بیوتیک احتمال دارد برای درمان انواع باکتری های مربوط با عفونت لازم باشد.

فیبروز در سگ ها

فیبروز، تشکیل بافت اسکار فیبری در کبد است که در نهایت می تواند منجر به سیروز کبدی شود. سیروز بیماری جدی است که عملکرد کبد را مختل می کند. با این حال، گاهی اوقات با استفاده از داروهای مناسب می توان فیبروز را برطرف و یا کاهش داد. دامپزشک می تواند نوع دارو را مشخص کند.

شنت های پورتوسیستمی

شنت های پورتوسیستمی قبلاً به عنوان نقص مادرزادی توصیف شده اند. با این حال، در برخی موارد احتمال دارد به عنوان بخشی از بیماری رخ دهند. در این موارد به آنها شنت اکتسابی گفته می شود. شنت های پورتوسیستمی می توانند به دلیل فشار خون بالا در عروق ورودی به کبد ایجاد شوند. می توان تصور کرد کبد بیمار در برابر جریان خون در اندام مقاومت می کند. شنت های اکتسابی معمولاً در حیوانات مسن دیده می شوند و در سگ ها بیشتر از گربه ها وجود دارد.

علائم شنت اکتسابی شامل تشنگی بیش از حد، استفراغ و اسهال است. تجمع مایعات در شکم (آسیت) شایع است. سگهای مبتلا نیز احتمال دارد علائم عصبی (به دلیل انسفالوپاتی کبدی) داشته باشند. تست های آزمایشگاهی می توانند ناهنجاری های مرتبط با بیماری زمینه ای کبد را تشخیص دهند. درمان پزشکی این بیماری برای به حداقل رساندن علائم عصبی و تجمع مایعات در شکم می تواند وضعیت خوبی را برای برخی از سگ های مبتلا به این بیماری ایجاد کند.

سموم موثر بر کبد در سگ ها

بیماری های کبدی در سگ ها 5 | پزشکت

به دلیل عملکرد کبد در تجزیه و تحلیل داروها، برخی از داروها با اختلال عملکرد کبد در سگ ها ارتباط دارند. علائم و اثرات خاص ،به دارو و مقدار مصرف بستگی دارد. در بسیاری از موارد دامپزشک هنگام تجویز این داروها از احتمال بیماری کبد مطلع خواهد شد و سگ را از نظر علائم کاهش یا تغییر عملکرد کنترل می کند.

سایر مواد سمی برای کبد شامل فلزات سنگین، علف کش های خاص، قارچ کش ها، حشره کش ها، سموم جوندگان، آفلاتوکسین ها (تولید شده توسط کپک)، قارچ های آمانیتا، گیاهان سیکاد (گیاهان زینتی نخل ساگو برای حیاط و خانه) و سبز آبی است. جلبک می تواند باعث آسیب کبدی جدی شود.

اگر سگ به طور تصادفی  دارو زیادی استفاده کرده، یا به یک دارو واکنش سوء نشان داده (حتی در دوز تجویز شده) یا سم خورده است، باید سریعاً از دامپزشک مشاوره بگیرید. در صورت لزوم، دامپزشک می تواند برای به حداقل رساندن جذب دارو یا سم اقداماتی انجام دهد. بسته به شرایط، دامپزشک احتمال دارد ذغال فعال تزریق، معده حیوان را تخلیه و و یا یک ضد سم مناسب تجویز کند.

سندرم هپاتوکوتان در سگ ها

سندرم هپاتوکوتان یک بیماری نادر، طولانی مدت و پیشرونده است که هم کبد و هم پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. سگ های مبتلا اغلب بر روی لبها، بینی، پایه، گوشها، آرنج و اطراف چشم خود زخم های پوستی دارند. علائم همچنین شامل از دست دادن اشتها، کاهش وزن، بی حالی و افزایش تشنگی و دفع ادرار است.

این بیماری می تواند در سگ هایی با بیماری های طولانی مدت خاص مانند دیابت شیرین و برخی تومورها و استفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند فنوباربیتال رخ دهد. دامپزشک احتمال دارد تغییر رژیم غذایی و روش های درمانی برای زخم های پوستی را توصیه کند. داروهای دیگر نیز می تواند به برخی از سگ های مبتلا کمک کنند و بیماری های زمینه ای باید مدیریت شوند. متأسفانه، سگها اغلب به دلیل این شرایط می میرند.

سرطان های کبد در سگ ها

بیماری های کبدی در سگ ها 1 | پزشکت

تومورهایی که از کبد سرچشمه می گیرند (تومورهای اولیه نامیده می شوند) کمتر از مواردی است که در اثر انتشار از قسمت دیگری از بدن ایجاد می شود. تومورهای اولیه اغلب در حیوانات بالای 9 سال دیده می شوند. این تومورها می توانند بدخیم یا خوش خیم باشند و احتمال دارد به مکان های دیگری مانند غدد لنفاوی، دیواره شکم و ریه ها انتشار یابند (متاستاز کنند). سرطان هایی که می توانند به کبد منتقل شوند شامل لنفوم، سرطان لوزالمعده، سرطان پستان و موارد دیگر هستند.

تومورهای متاستاتیک معمولاً در چندین مکان ایجاد می شوند. علائم می تواند شامل کاهش اشتها، بی حالی، تب، ادرار و تشنگی بیش از حد، استفراغ، کاهش وزن، زردی، مشکلات خونریزی، انسفالوپاتی کبدی، بزرگ شدن کبد و تجمع مایعات در شکم باشد. تشنج احتمال دارد به دلیل انسفالوپاتی کبدی، کاهش قند خون یا سرطان به مغز ایجاد شود. دامپزشک می تواند تومور شکمی را هنگام معاینه یا سونوگرافی شکم پیدا کند. برای تشخیص قطعی اغلب بیوپسی لازم است.

گاهی اوقات تومور کبدی می تواند پاره و منجر به خونریزی داخلی جدی شود. اگر یک لوب کبدی درگیر باشد، برداشتن لوب درگیر با جراحی اغلب توصیه می شود. شیمی درمانی می تواند برای برخی دیگر از انواع سرطان نیز موثر باشد.

منبع:

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/digestive-disorders-of-dogs/disorders-of-the-liver-and-gallbladder-in-dogs

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا