اخبارتغذیهعمومی و داخلی

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2

بررسی های جدید در خصوص  ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2 نشان می دهد که مصرف ویتامین D به افراد مبتلا به پیش دیابت کمک می کند تا بتوانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهند، چون به نظر می رسد مصرف ویتامین D در میزان قند خون، التهاب و تولید انسولین تأثیر می گذارد. اما از آنجایی که تامین ویتامین D مورد نیاز برای بدن از طریق رژیم غذایی ممکن است تا حدودی مشکل باشد آفتاب و مصرف مکمل ها می توانند گزینه های مناسبی برای آن باشند.

مصرف حداقل 1000 واحد در روز ویتامین D در مبتلایان به پیش دیابت ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. محققان با بررسی حجم بیشتر افراد در تلاشند نتایج واضح تری از این تحقیقات کسب کنند. آن ها به این نتیجه رسیده اند که تقریباً 82 درصد از بزرگسالان آمریکایی آفریقایی و 62 درصد از بزرگسالان اسپانیایی مبتلا به کمبود ویتامین D هستند. بررسی های بر روی 4500 شرکت کننده با متوسط سن 65 سال از 9 کارآزمایی بالینی قبلی صورت گرفته است.

ارتباط بین ویتامین D و دیابت نوع 2

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2 | پزشکت

دکتر زاخاری بلومگاردن، استاد بیمارستان Mount Sinai در شهر نیویورک، متخصص در مراقبت از غدد درون ریز و دیابت در ارتباط با تاثیر این ویتامین بر روی مبتلایان به دیابت می گوید: ارتباط بین ویتامین D و دیابت نوع 2 بارها مورد بررسی قرار گرفته است و كارآزمایی كنترل شده تصادفی به طور قانع كننده نشان نمی دهد كه ویتامین D از ابتلا به دیابت جلوگیری می كند، اما قیاس های زیر مجموعه ای نشان می دهد که مصرف آن در مبتلایان به پیش دیابت موثر بوده و آن ها را در برابر ابتلا به دیابت نوع 2 محافظت می کند و طبق بررسی های صورت گرفته ویتامین D بر قند خون تأثیر می گذارد و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را از سه طریق تولید انسولین، حساسیت به انسولین و التهاب کلی کاهش می دهد و این موضوع فقط برای بزرگسالان صدق نمی کند.

ویتامین D واقعاً یک راهکاری پیشگیری کننده است و از نظر شیمیایی یک هورمون استروئیدی محسوب می شود. این واقعیت که انسولین نیز یک هورمون است، برخی از متخصصان را متقاعد می کند که بین انسولین و ویتامین D رابطه ای وجود دارد، همچنین به نظر می رسد بسیاری از افراد با سطح ویتامین D کم، دارای نقص ایمنی کلی هستند.

ویتامین D و افزایش طول عمر مبتلایان به سرطان

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2 | پزشکت

یک مطالعه جدید در مورد مکمل های ویتامین D و ارتباط آنها با میزان پیش آگهی و افزایش شانس زنده ماندن مبتلایان به سرطان را مورد بررسی قرار داده است. نتایج این بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل های ویتامین D، ممکن است شانس زنده ماندن مبتلایان به سرطان را افزایش دهد و پیش آگهی آن ها را بهبود ببخشد. در مطالعه جدیدی که در دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شد، محققان دریافتند که ویتامین D، اگر حداقل برای سه سال مصرف شود، می تواند به افراد مبتلا به سرطان کمک کند تا طول عمر طولانی تری داشته باشند. در این بررسی محققان تقریباً جمعیت 80 هزار نفری مبتلا به سرطان با میانگین سنی 68 تا 10 سال را به طور تصادفی بررسی کردند. محققان نتایج آزمایشات استفاده از مکمل ویتامین D و اثرات آن بر خطر سرطان و مرگ را مورد ارزیابی قرار دادند.

محققان با استفاده از جستجوی بانک اطلاعاتی دریافتند كسانی كه حداقل 3 سال از مکمل های ویتامین D استفاده می كنند، در مقایسه با اثرات دارونما، 13 درصد خطر مرگ ناشی از سرطان ها کاهش پیدا کرده است. ویتامین D تأثیر چشمگیری در کاهش خطر مرگ و میر در بین مبتلایان به سرطان دارد اما متأسفانه هیچ اثر محافظتی در برابر ابتلا به سرطان و کاهش شیوع آن نشان داده نشده است. اگرچه نتایج اولیه داده ها امیدوار کننده است، متخصصان در مورد استفاده گسترده از ویتامین D توصیه می کنند افراد محتاط باشند چون تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

ویتامین D و کاهش خطر سرطان پستان

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2 | پزشکت

یک مطالعه جدید در مورد ارتباط بین ویتامین D و کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان نشان می دهد مصرف ویتامین D شانس ابتلا زنان به سرطان پستان را کاهش می دهد. تحقیقات در مورد نقش ویتامین D و تأثیر آن بر سرطان پستان تازه نیست. اما به نظر می رسد زنان مبتلا به کمبود ویتامین D، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان قرار دارند. اگر چه هنوز مدارك كافی برای اثبات مصرف ویتامین D برای کاهش ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد اما بررسی صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو می تواند امید جدید در رابطه بین این دو موضوع باشد.

در دو بررسی صورت گرفته یکی بر روی بیش از 3،300 شرکت کننده و دیگری بیش از 1700 شرکت کننده تاثیر ویتامین D بر روی ابتلا زنان به سرطان پستان مورد ارزیابی قرار گرفت. همه شرکت کنندگان زنانی بودند که سن بالای 55 سال داشته و در هنگام ثبت نام هیچ علائمی از سرطان پستان را نداشته اند. در طول آزمایشات به آنها هر دو مکمل ویتامین D و کلسیم داده شد و به مدت متوسط ​​چهار سال وضعیت سلامت زنان ارزیابی شد. در این بررسی غلظت ویتامین D موجود در خون شرکت کننده ها اندازه گیری شده است که محققان به آن سرم 25-هیدروکسی ویتامین D می گویند و مهمترین نوع ویتامین D در خون است.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که زنانی که غلظت بیشتری از ویتامین D در خون دارند خطر ابتلا به سرطان پستان کمتر است. شرکت کنندگان با سطح خون بالای 60 نانوگرم در میلی لیتر این سرم در مقایسه با افراد با کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر خطر ابتلا به سرطان پستان تا یک پنجم کاهش پیدا کرده بود.

میزان مورد نیاز طبیعی ویتامین D

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2 | پزشکت

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، به این معنی که می تواند در سلول های چربی مانند ویتامین های A، E و K ذخیره شود. بر همین اساس مصرف بیش از حد این ویتامین می تواند منجر به بروز برخی عوارض جانبی شود. برعکس مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در آب منجر به بروز مشکلات جانبی نمی شود چون مقدار اضافی ویتامین های محلول در آب به راحتی از طریق ادرار دفع می شود. برخلاف بیشتر ویتامین های دیگر، تامین ویتامین D از رژیم غذایی دشوار است. در عوض، قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث سنتز ویتامین D در بدن انسان می شود.

کمبود ویتامین D در جمعیت عمومی شایع است، اما درجه خفیف کمبود ویتامین D منجر به بروز علائم و عوارض خاصی نمی شود. با این حال مبتلایان به کمبود این ویتامین باید مکمل ویتامین را مصرف کنند. در افراد چاق کمبود ویتامین D بسیار مهم و رایج است.

بلومگاردن میزان ویتامین D بیماران خود را به صورت زیر طبقه بندی می کند:
  • افراد عادی. 30 نانوگرم در میلی لیتر
  • کمبود خفیف. 20 تا 30 نانوگرم در میلی لیتر
  • کمبود متوسط. 10 تا 20 نانوگرم در میلی لیتر
  • کمبود شدید. زیر 10 نانوگرم در میلی لیتر
Bloomgarden دوزهای جایگزین زیر را بر اساس میزان ویتامین D توصیه می کند:
  • 25 نانوگرم در میلی لیتر و بالاتر. 1000 واحد در روز
  • 20 تا 25 نانوگرم در میلی لیتر. 2000 واحد در روز
  • 15 تا 20 نانوگرم در میلی لیتر. 2000 واحد در روز
  • 10 تا 15 نانوگرم در میلی لیتر. 3000 واحد در روز
  • زیر 10 نانوگرم در میلی لیتر. 4000 واحد در روز به مدت 1 ماه، سپس کاهش مصرف

به نظر می رسد روند های درمانی قدیمی مصرف فقط 400 واحد در روز ویتامین D را توصیه می کنند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این مقدار برای بیماران کافی نیست.

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D

مصرف بیش از حد ویتامین D (هایپرویتامینوز D) می تواند منجر به بیش از حد کلسیفیت استخوان ها و سخت شدن رگ های خونی، کلیه ها، ریه ها و قلب شود. شایع ترین علائم هیپرویتامینوز D سردرد و حالت تهوع است اما می تواند شامل از دست دادن اشتها، خشکی دهان، طعم فلزی دهان، استفراغ، یبوست و اسهال باشد. مصرف زیاد ویتامین D می تواند میزان کلسیم جذب شده از غذاهایی که می خورید را به میزان قابل توجهی افزایش دهد بر همین اساس مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند خطرناک باشد. از طرفی هم افزایش کلسیم خون منجر به مشکلات زیادی از جمله سنگ کلیه می شود. بهتر است ویتامین D مورد نیاز خود را از منابع طبیعی و مکمل ها دریافت کنید.

کمبود ویتامین D

 ویتامین D و پیشگیری دیابت نوع 2 | پزشکت

محققان معتقدند که در حال حاضر شیوع سرطان پستان رو به افزایش است که یکی از دلایل احتمالی آن ممکن است کمبود ویتامین D باشد. نکته جالب در مورد کمبود ویتامین D این است که منجر به بروز علائم خاصی نمی شود و تا حدودی علائم کمبود آن نامرئی است، بنابراین تنها راه برای تشخیص کمبود ویتامین D از طریق آزمایش خون است که میزان ویتامین D را بررسی می کند. بر همین اساس زنان باید سطح ویتامین D خود را تشخیص داده و در صورت نیاز برای تعیین دوز مناسب به پزشک مراجعه کنند.

علائم احتمالی کمبود ویتامین D ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر کمبود ویتامین D برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند منجر به موارد زیر شود:

کمبود ویتامین D همچنین ممکن است در ایجاد برخی از سرطان ها به ویژه سرطان های پستان، پروستات و روده بزرگ نقش داشته باشد.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

منابع: 

https://www.healthline.com/health-news/vitamin-d-lower-risk-prediabetes-type2-diabetes

https://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency#1

https://www.healthline.com/health-news/vitamin-d-and-cancer-deaths

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا