خطر مصرف کافئین در بارداری

تحقیقات جدید بر روی بررسی خطر مصرف کافئین در بارداری نشان داده حتی مصرف مقدار کمی کافئین در دوران بارداری منجر به بروز عوارض جبران ناپذیری در جنین می شود. بر همین اساس محققان معتقدند که دستورالعمل های مربوط به مصرف کافئین در زنان باردار باید تغییر پیدا کند. آنها اظهار داشتند که هر مقدار کافئین مصرف شده در دوران بارداری می تواند خطر وزن کم هنگام تولد، سقط جنین و زایمان را افزایش دهد. محققان به زنان باردار توصیه کرده اند که در صورت امکان از نوشیدن حتی یک فنجان روزانه قهوه، چای یا نوشیدنی کافئین دار جلوگیری کنند. محققان معتقدند که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی  و مصرف کافئین به عنوان یک ماده شیمیایی که تقریبا هیچ ارزش غذایی ندارد در دوران بارداری منجر به بروز عوارض های جانبی زیادی می شود و زنان باردار باید در مورد مصرف آن احتیاط کنند.

عوارض مصرف کافئین در بارداری

خطر مصرف کافئین در بارداری | پزشکت

کافئین محرکی است که در چای، قهوه، نوشابه، شکلات، آجیل کولا، نوشیدنی های انرژی زا و برخی داروهای بدون نسخه وجود دارد. قهوه یکی از رایج ترین منابع مصرف زیاد کافئین است. در بررسی صورت گرفته بر روی 1000 زنان باردار نشان داده که مصرف هرگونه کافئین با افزایش خطر بروز عوارض جانبی در بارداری، از جمله سقط جنین، زایمان، وزن کم هنگام تولد و لوسمی حاد در دوران کودکی مرتبط است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

بررسی ها نشان می دهد که مصرف هر 100 میلی گرم کافئین می تواند با خطر 7 الی 14 درصد سقط جنین و 9 تا 19 درصد زایمان زودرس و 10 درصد وزن کم هنگام تولد همراه باشد. هر ​​فنجان متوسط قهوه حدود 95 میلی گرم کافئین دارد. علاوه بر آن، بررسی ها نشان داده که مصرف کافئین بیش از حد در دوران بارداری با خطر 43 درصد یا بیشتر سرطان خون در کودکان همراه است.

جک جیمز، دکترا، نویسنده اصلی تحقیق و استاد روانشناسی در دانشگاه ریکیاویک در ایسلند، معتقد است که توصیه های فعلی در زمینه خطر مصرف کافئین در زنان باردار با میزان تهدید نشان داده شده و آسیب های واقعی ناشی از آن سازگار نیست و توصیه های بهداشتی فعلی در مورد مصرف کافئین در دوران بارداری نیاز به بازنگری اساسی دارند. به عنوان مثال، توصیه های فعلی کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) و سایر گروه ها بیان می کند که مصرف کمتر از 200 میلی گرم کافئین در روز با افزایش خطر سقط جنین یا زایمان زودرس ارتباط ندارد. این در حالی است که طبق بررسی های جدید محققان این نظریه رد می کنند و می گویند این فرضیه ممکن است درست نباشد.

تاثیر کافئین در دوران بارداری

کافئین فشار خون و ضربان قلب و میزان ادرار بدن را کمی افزایش می دهد. به طور کلی کافئین می تواند منجر احساس لرزش، سوء هاضمه یا اختلال در خواب شود.  اما برخی از خانم ها باردار خود حساسیت خاصی به کافئین دارند زیرا دفع آن از بدن در طول بارداری ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد. از طرفی هم کافئین در طول دوران بارداری از طریق جفت به کودک منتقل می شود.

منابع کافئین

خطر مصرف کافئین در بارداری | پزشکت

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

کافئین به وفور در موارد زیر دیده می شود:

 • چای
 • برخی از نوشابه ها
 • نوشیدنی های انرژی زا
 • قهوه و محصولات با طعم قهوه، مانند ماست و بستنی
 • شکلات و محصولات شکلاتی، مانند شربت شکلات و کاکائو داغ

میزان کافئین موجود در غذاها و نوشیدنی ها بسیار متفاوت است. برای قهوه و چای، مقدار کافئین به موارد زیر بستگی دارد:

 • طرز تهیه
 • نحوه مصرف
 • نام تجاری آن
 • اندازه فنجان. اندازه همه فنجان های قهوه یکسان نیست.

برخی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار زیادی کافئین هستند. به عنوان مثال، یک نوشیدنی انرژی زا 24 اونسی ممکن است حداکثر 500 میلی گرم کافئین داشته باشد. علاوه بر آن، نوشیدنی های انرژی زا ممکن است قند زیادی نیز داشته باشند و بر همین اساس برای شما در دوران بارداری مضر شناخته می شوند. از آنجایی که اطلاعات زیادی در مورد تمام مواد تشکیل دهنده نوشیدنی های انرژی زا وجود ندارد به خانم ها توصیه می شود در طول دوران بارداری خود از مصرف آنها خودداری کنند.

زنان باید به این نکته توجه داشته باشند که میزان کافئین دریافتی آنها از منابع غذایی و نوشیدنی در طول روز با هم جمع می شود. بنابراین با مصرف یک فنجان قهوه در صبح بهتر است در طول روز از خوردن مواد غذایی با منابع دیگر کافئین خودداری شود. از طرفی هم مقدار کافئین موجود در مواد های غذایی و نوشیدنی ها بر اساس مارک آنها متغیر است. خانم ها بهتر است هنگام خرید مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین دار برچسب روی آن را بررسی کنند.

کافئین در داروها

برخی از داروها برای تسکین درد، سردردهای میگرنی و سرماخوردگی از کافئین تهیه شده اند. سازمان غذا و دارو FDA شرکت های سازنده و تولیدی دارو ها را مجبور کرده تا برچسب های موجود در دارو مقدار کافئین موجود در دارو را بر روی بسته درج کنند. زنان باردار قبل از مصرف هر داروی حاوی کافئین باید با پزشک خود مشورت کنند. علاوه بر آن، برخی از محصولات گیاهی حاوی کافئین هستند. از این جمله می توان به گوارانا، یربا میت، آجیل کولا و عصاره چای سبز اشاره کرد. از آنجایی که سازمان غذا و دارو هیچ یک از دارو و محصولات گیاهی را تایید نمی کند باید از مصرف آنها در دوران بارداری خودداری شود.

کافئین در دوران شیردهی

خطر مصرف کافئین در بارداری | پزشکت

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید مصرف کافئین برای مادران شیرده بی خطر است  اما از آنجایی که ممکن است مقدار کمی کافئین از شیر مادر منتقل شود، زنان بهتر است در طول دوران شیردهی مصرف کافئین را محدود کنند. مصرف بیش از 2 تا 3 فنجان قهوه در روز توسط مادران شیرده می تواند منجر به اختلال خواب در کودکان شود.

کافئین و خطر تشدید میگرن

بررسی ها نشان می دهد که نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار ممکن است خطر بروز حملات میگرن را افزایش دهد. یک مطالعه جدید در مجله پزشکی آمریكا نشان می دهد كه نوشیدن سه وعده یا بیشتر نوشیدنی های كافئین دار در روز با شروع حمله میگرن یا روز بعد در افرادی كه میگرن اپیزودیك را تجربه می كنند، ارتباط دارد. میگرن سردردهای شدید، مکرر و دردناک است. قبل از میگرن گاهی علائم هشدار دهنده حسی ایجاد می شود. درد شدیدی که میگرن ایجاد می کند ممکن است ساعت ها یا حتی روزها ادامه داشته باشد. این بیماری می تواند برخی از اختلالات حسی را ایجاد کند و به دنبال آن یک سردرد شدید که اغلب در یک طرف سر ظاهر می شود، بروز می کند.

میگرن افراد 15 تا 55 ساله را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از افراد قبل از شروع سردرد میگرنی یک علامت هشدار دهنده دریافت می کنند. بسیاری از مبتلایان به میگرن با تشخیص و توجه به علائم هشدار دهنده می توانند از حمله میگرن جلوگیری کنند.

شیوع میگرن

طبق تحقیقات اخیر، میگرن از هر 10 نفر 1 مورد را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و در زنان تقریباً دو برابر مردان است. دکتر جولیا جونز، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان هیوستون متدیست در تگزاس، می گوید: حدود 9 درصد از مردان و 16 درصد از زنان از میگرن رنج می برند و به نظر می رسد تا حدودی جنبه ارثی دارد.

هر عاملی می تواند سردردهای میگرنی را تحریک کند، از جمله:

 • استرس
 • نور شدید
 • گرسنگی
 • هورمون ها
 • خواب زیاد یا کم
 • بوهای تند و شدید
 • برخی از غذاها یا نوشیدنی ها

میگرن ایپزودیک به شرایطی گفته می شود که فرد در طول یک ماه 14 روز سردرد را تجربه می کند و سردرد در 15 روز یا بیشتر در طول هر ماه را میگرن مزمن می گویند. بررسی ها نشان داده مصرف یک تا دو نوشیدنی کافئین دار روزانه در افراد مبتلا به میگرن اپیزودیک خطر حمله میگرن را زیاد افزایش نمی دهد. مصرف کافئین در بیماران مبتلا به گشاد شدن عروق می تواند التهاب عروق را کاهش دهد. بر همین اساس  می تواند با انقباض رگ های خونی، التهاب را کاهش دهد. از کافئین داخل وریدی (IV) حتی در اورژانس برای تسکین سریع علائم شدید میگرن استفاده می شود. علائم می تواند در زمان های متفاوت مدتی قبل از سردرد، بلافاصله قبل از سردرد، هنگام سردرد و بعد از سردرد شروع شود. اگرچه همه میگرن ها یکسان نیستند.

علائم میگرن

علائم شایع این نوع بیماری:

 • بی خوابی
 • سردرد ضربان آور
 • حساسیت به نور و صدا
 • احساس بیماری و استفراغ
 • افزایش درد در حین فعالیت بدنی یا هنگام خم شدن
 • عدم توانایی در انجام فعالیت های منظم روزمره به دلیل درد
 • درد متوسط ​​تا شدید (معمولاً در یک طرف سر که قادر به بروز در هر دو طرف سر است.)

برخی از افراد علائم دیگری مانند تعریق، تغییر دما، درد معده و اسهال را تجربه می کنند.

مبتلایان به میگرن نباید از علائم زیر چشم پوشی کنند:

 • اختلال بینایی
 • مشکل در گفتار
 • از دست دادن احساس
 • یک سردرد غیرمعمولی و شدید

هنگامی که این بیماری، بر بینایی تأثیر می گذارد، بیمار ممکن است چیزهایی را که وجود ندارد را ببیند و دچار توهم شود. هنوز علت این بیماری مشخص نیست. ممکن است میگرن ناشی از فعالیت غیرطبیعی در مغز باشد. این بیماری می تواند بر نحوه ارتباط اعصاب و همچنین مواد شیمیایی و رگ های خونی در مغز تأثیر بگذارد.

منابع:

https://www.healthline.com/health-news/can-coffee-affect-migraine#The-bottom-line

https://www.marchofdimes.org/pregnancy/caffeine-in-pregnancy.aspx

https://www.healthline.com/health-news/researchers-say-no-amount-of-caffeine-is-safe-for-pregnant-women