اخبارکرونا

خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد

خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد

با نزدیک شدن با ماه های عزاداری و حضور مردم در دسته های عزاداری یکی از موضوع مهم خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد و مراسم های عبادی سیاسی است. برخی از محققان توصیه می کنند که بهتر است با شیوع بیماری همه گیر کروناویروس بسیاری از مراسم عبادی و سیاسی با رعایت فاصله اجتماعی در فضاهای باز برگزار شوند. این در حالی است که بسیاری از شهرها بعد از برپایی دوباره خدمات عبادی و حتی سوگواری ها با شیوع بیماری کروناویروس در مناطق خود مواجه شدند. بر همین اساس بسیاری از مراکز با افزایش میزان شیوع بیماری به برگزاری مراسم ها خود در فضاهای باز و یا حتی برپایی جلسات به صورت مجازی و آنلاین روی آورده اند.

کارشناسان به عموم مردم توصیه می کنند در صورت مراجعه به مراکز عبادی حتما دستورالعمل های بهداشتی مانند رعایت فاصله های اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت کنند. آن ها معتقدند که فاجعه بزرگی است که همه استیکر های لبخند و شادی در فضاهای مجازی به شکلک های غم و قلب های سیاه و در حال پرواز تبدیل شده است.

برگزاری جلسات عبادی و خطر شیوع کروناویروس

بدون شک برگزاری مراسم های عبادی و سیاسی خطر بروز این بیماری مهلک را در بین شرکت کنندگان افزایش می دهد و سرنوشت نامعلومی را برای آن ها رقم خواهد زد. در یکی از کلیساهای تگزاس بعد برگزاری یک مراسم عبادی، آزمایش کروناویروس در بیش از 50 شرکت کننده در این مراسم مثبت اعلام شد. کارشناسان هشدار می دهند که محل های برگزاری مراسم های مذهبی و عبادی تمام فاکتورهای لازم برای شیوع کرونا ویروس را دارند.

برخی از عوامل خطر بروز و شیوع کرونا در مراکز های مذهبی، عبارتند از:

 • استفاده از وسایل مشترک در طی مراسم ها
 • نزدیک شدن افراد به همدیگر و سخت شدن رعایت فاصله اجتماعی
 • خواندن دعاهای دسته جمعی شرکت کنندگان در طی مراسم های مذهبی

احتمال 65 درصدی ابتلا به کرونا در گردهمایی های مدهبی

خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد | پزشکت

دکتر مایکل اس. ساگ، استاد پزشکی در بخش بیماریهای عفونی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام در این باره می گوید: در این شرایط شیوع بیماری خیلی ساده است و ویروس از هر فرصتی برای انتشار استفاده می کند و احتمال ابتلا یک فرد به کروناویروس در این گردهمایی  ها بیش از 65 درصد است. چون در اجتماعات بزرگ مذهبی سیاسی حداقل یک نفر و احتمالا هم افراد بیشتری به این ویروس خطرناک آلوده هستند که امکان انتقال آن به سایر افراد زیاد است.

محققان معتقدند که زمان اوج انتقال بیماری 24 ساعت قبل از بروز علائم احتمالی می باشد. بنابراین بسیار از افراد به ویروس ممکن است علائمی از ابتلا به بیماری را نداشته باشند. حتی ناخواسته بیماری را به دیگران منتقل کنند. این در حالی است که متاسفانه بسیاری از افراد هنوز مخالف استفاده از ماسک هستند و از پوشیدن آن ممانعت می کنند و این موضوع محققان را نگران کرده است.

دکتر میشل بارون، مدیر پزشکی پیشگیری و کنترل بیماری های عفونی در دانشگاه UCHealth می گوید: از آنجایی که بیشتر شرکت کنندگان در مراسم های عبادی و مذهبی افراد سالمند و میانسال هستند که ممکن است نسبت به ویروس کرونا آسیب پذیرتر هم باشند افراد هنگام شرکت در این مراسم ها باید برای حفظ جان و سلامتی آن ها هم شده است از ماسک استفاده کنند. مطمئنا کسی دوست ندارد دیگران را به طور عمد در معرض ابتلا به این بیماری کشنده و مهلک قرار دهد.

عوامل خطر شیوع کرونا ویروس در مراکز مذهبی

خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد | پزشکت

بارون می گوید تجربه رفتن به مراکز عبادی و مذهبی با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی خطرات زیادی را به همراه دارد. افراد در این مراسم ممکن است برای ادای فرضیه های عبادی خود بیشتر به همدیگر دست بدهند. همدیگر را بغل کنند و یا با همدیگر دعا بخوانند. بدون شک تمام این موارد تاثیرات خاص خودش را در روحیه شرکت کننده ها دارد. اما مشکل این جاست که انجام این فرضیات ممکن است 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشند. در آخر هم شرکت کنندگان به صرف چای و یا شربت دعوت می شوند. در این شرایط ممکن است افراد فرصت نداشته باشند دست های خودشان را بشویند و یا حتی فراموش کنند. تمام این موارد ممکن است در طی همین 30 دقیقه باعث انتشار این ویروس مهلک شود.

در حالی که همه ما میدانیم و قبول داریم عبادت در بیرون از منزل و شرکت در مساجد تاثیر و ثواب بیشتری دارد. اما متاسفانه اکثر مردم هنوز با رعایت فاصله اجتماعی در این مکان ها مشکل دارند. بارون با اشاره به این که مردم بعد از شرکت در مراسم ها مذهبی دوباره در خانه های خود جمع می شوند. حتی خطر شیوع بیماری را دوچندان می کنند گفت: طبیعی است که صحبت کردن از راه دور در این مراسم ها در یک فضای بسته دشوار و استفاده از ماسک تا حدودی غیر طبیعی به نظر می رسد. اما باید قبول کنیم با رعایت هر چه بیشتر و بهتر پروتکل های بهداشتی، سریعتر می توانیم از این بحران عبور کنیم. علاوه بر آن برخی از افراد به استفاده از شیلد و یا همان محافظ صورت به جای ماسک در مراسم های مذهبی را پیشنهاد می دهند.

استفاده از مچ بند های پزشکی در گردهمایی های مذهبی

خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد | پزشکت 

کشیش جان بوید که سابقه فعالیت در مراکز درمانی و بهداشتی هم دارد می گوید ما نمی خواهیم با برگزاری مراسم های عبادی عامل انتقال این بیماری باشیم. اما یکی از راهکارها برای جلوگیری از شیوع این بیماری در محل های عبادی و مذهبی استفاده از مچ بند با رنگ های مختلف است که هر رنگ نشان دهنده وضعیت افراد خواهد بود.

 • مچ بند قرمز. افرادی که از این مچ بند استفاده می کنند ممکن است حتی با استفاده از ماسک تمایلی به برقرار ارتباط و دست دادن با دیگران را نداشته باشند.
 • مچ بند زرد. استفاده از مچ بند زرد نشان می دهد که من مشکلی برای برقراری تماس با دیگران ندارم. اما بهتر است با من تماس نداشته باشید چون ممکن است ناقل بیماری باشم.
 • مچ بند سبز. استفاده از این مچ بند تا حدودی می تواند نشان دهنده وضعیت اطمینان از سلامت افراد باشد.

استفاده از این مچ بند ها برای جلوگیری بیشتر شیوع بیماری در مراسم های عبادی و مذهبی بسیار مهم است.

ارائه خدمات بهداشتی درمانی به شرکت کنندگان در مراسم عبادی

خطر شیوع کرونا ویروس در مساجد | پزشکت

وی با اشاره به پخش آنلاین این مراسم می گوید: من به مردم توصیه نمی کنم که حتما در این مراسم شرکت کنند و به طور حتم استفاده از فناوری جدید در برگزاری مراسم های عبادی می تواند یک ایده بسیار عالی برای رسیدن به اهداف مردم فراهم کند؛ اما در کلیسا ها و مساجد ها هم برای برگزاری حضوری مراسم های عبادی حتما خدمات زیر به مردم ارائه شوند:

 • استفاده از ماسک
 • اجبار به رعایت فاصله های اجتماعی
 • ممنوعیت خواندن دعاهای دسته جمعی
 • بررسی وضعیت تب در شرکت کنندگان
 • ایستگاه ضدعفونی دستی در خارج از مراکز عبادی

اما مشکل این است که بیشتر مراسم های مذهبی در مکان های بسته و کوچک برگزار می شوند که شاید رعایت فاصله های اجتماعی در این مکان ها سخت باشد و متاسفانه امکان حضور افراد ناقل ویروس کرونا در محیط های بسته بسیار زیاد است. برخی از افراد در این زمینه با مخالفت تجمع مردم در مراسم های کلیسا و مساجد معتقدند به طور حتم سنت های دینی، سلامتی و حفظ جان و رفاه مردم را نسبت به برگزاری مراسم های مذهبی در اولویت قرار می دهند.

پیشگیری از کرونا ویروس در مساجد

اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که شرکت در فعالیت های عبادی و مذهبی را یک وظیفه مهم خود می دانید و تصمیم دارید حتما در این مراسم ها شرکت کنید بهتر است دو موضوع را در نظر بگیرید:

سلامتی خودتان را ارزیابی کنید.

قبل از شرکت در مراسم های مذهبی بهتر است عوامل خطر و میزان احتمال ابتلا شما به بیماری و وضعیت سلامتی خودتان را در نظر بگیرید. در صورت ابتلا به بیماری های زمینه است ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار داشته باشید. در این شرایط امکان حضور شما در مراسم ها وجود ندارد. شما بهتر است به جای شرکت حضوری در مراسم ها، از پای تلویزیون و یا مجازی مراسم های مذهبی را پیگیری کنید.

سلامتی اطرافیان خودتان را در نظر بگیرید.

حضور شما در مراسم های مذهبی و عبادی ممکن است علاوه بر این که برای خودتان ضرر داشته باشد، سلامت اعضاء خانواده و اطرافیان شما را به خطر بیاندازد. تا جایی که می توانید از حضور در جمع های بیش از 5 نفر و حتی قرار گرفتن در کنار افرادی که ماسک ندارند خودداری کنید. با رعایت فاصله اجتماعی حتما خودتان از ماسک استفاده کنید.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

  منبع:

  https://www.healthline.com/health-news/the-safe-and-unsafe-ways-people-are-worshipping-during-covid-19#Getting-creative-with-worship 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا