اخبارعمومی و داخلیکرونا

آخرین خبرها از واکسن کرونا

از واکسن کرونا چه خبر؟

آخرین خبرها از واکسن کرونا حاکی از این است که در پی شیوع موج دیگر کرونا و افزایش میزان مرگ و میر، افراد  هم چنان چشم انتظار تایید آن هستند. از بررسی انواع چالش های پیش رو در واکسن کرونا، ابراز امیدواری فاوسی از یک طرف و هشدار کارشناسان از طرف دیگر برای واکسن کرونا و تامین هزینه میلیاردی واکسن برای کشور های کم درآمد، جدیدترین اخبار واکسن کرونا هستند که این روز ها به گوش می رسد. ادامه اخبار جدید واکسن کرونا را بخوانید:

اندونزی اولین واکسیناسیون جمعی را انجام می دهد.

رئیس جمهور اندونزی، جوکو ویدودو، معروف به جوکووی، اعلام کرده است: اندونزی احتمالا اولین کشوری می باشد که واکسیناسیون جمعی را انجام می دهد. وی می گوید: در اندونزی برنامه هایی برای توزیع واکسن از قبل انجام شده است.

اندونزی ماه ها برای سرکوب ویروس کرونا تلاش کرده است. اما در چند هفته گذشته افزایش مداوم نرخ عفونت در این کشور بیشتر شده است.

رئیس جمهور این کشور جنوب شرقی آسیا می گوید: اندونزی به دنبال مجوز اضطراری برای آغاز یک کار واکسیناسیون جمعی تا پایان سال برای مبارزه با ویروس کرونا در مجمع الجزایر است.

رئیس جمهور اندونزی در مصاحبه ای با رویترز گفته است:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

در صورت تصویب سازمان غذا و داروی این کشور که با نام اختصاری BPOM اندونزیایی شناخته می شود، اندونزی در میان اولین کشورهایی قرار می گیرد که واکسن ویروس کرونا را به بازار عرضه خواهد کرد. این در حالی است که اندونزی با 270 میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت جهان شناخته می شود.

جوکووی می گوید: ما انتظار داریم روند واکسیناسیون بدنبال یک سری آزمایشات توسط BPOM تا پایان سال جاری آغاز شود.

شیوع وحشتناک کرونا در اندونزی

آخرین خبرها از واکسن کرونا | پزشکت

اندونزی ماه ها برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تلاش کرده است. اما بر اساس آمارهای رسمی، در چند هفته گذشته میزان عفونت و شیوع بیماری در این کشور افزایش یافته است.

این کشور بیشترین شیوع ویروس کرونا را با حدود 15000 مورد مرگ و 450 هزار مورد عفونت را داشته است. اگرچه کارشناسان بهداشت هشدار می دهند که به دلیل پایین بودن میزان نرخ آزمایش های تشخیصی برای تشخیص بیماران، این تعداد ممکن است بیشتر از این هم باشد.

این در حالی است که بعد از مصاحبه رویترز با جوکووی، اندونزی رکورد روزانه تعداد 5444 مورد ابتلا و میانگین روزانه کمتر از 3500 مورد طی دو هفته گذشته را منتشر کرد.

جوکووی افزود: ما ایمنی واکسن را در اولویت قرار می دهیم. حتی با شروع کار واکسیناسیون، کارمندان بهداشت، پلیس و ارتش در اولویت قرار می گیرند.

پس از مصاحبه جوکووی، وزیر هماهنگی امور دریایی و سرمایه گذاری، لوهوت پاندجیتان گفت: دولت اندونزی انتظار دارد تصویب BPOM در هفته اول دسامبر انجام شود و اندونزی «واکسیناسیون» را دو هفته بعد آغاز کند. ایرلانگا هارتارتو به رویترز گفت که اندونزی بیش از 250 میلیون دوز تا پایان سال 2021 خریداری کرده است.

تامین هزینه میلیاردی واکسن کرونا برای کشور های فقیر

سازمان اتحاد جهانی واکسن و ایمنی سازی (GAVI) هزینه 2 میلیارد دلاری برای 1 میلیارد واکسن Covid در کشور های فقیر را تضمین می کند.

به گفته اتحاد GAVI، تامین دوزهای مورد نیاز واکسن Covid-19 در سال 2021 به 5 میلیارد دلار سرمایه دیگر نیاز دارد. این بودجه به مرکز تامین واکسن کرونا COVAX اجازه می دهد دوزهایی واکسن های مورد نیاز برای 92 کشور واجد شرایط که قدرت خرید این واکسن را ندارند، تهیه کند. این مرکز توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و گروه واکسن GAVI ایجاد شده است. هدف از تشکیل آن جمع آوری بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه برای خرید و توزیع واکسن COVID-19 برای کشورهای فقیرتر است.

 این اتحادیه اعلام کرده است، کمیسیون اروپا، فرانسه، اسپانیا، کره جنوبی، بنیاد بیل و ملیندا گیتس و دیگران در هفته های اخیر 360 میلیون دلار دیگر به AMC متعهد شده بودند که کل بودجه بیش از 2 میلیارد دلار برای این سال را تأمین کرد.

GAVI در بیانیه ای اعلام کرد: 5 میلیارد دلار دیگر در سال 2021 برای تهیه دوزهای واکسن COVID-19 مورد نیاز است. ایالات متحده در حال حاضر یكی از بزرگترین حامیان GAVI است. آنها به تهیه واكسن برای كشورهای در حال توسعه اهمیت می دهند.

 همچنین گفته شده است: غول داروساز آمریکایی Pfizer و شریک آن BioNTech برای تهیه دوزهای تأسیسات COVAX اعلام آمادگی کرده است. این دو شرکت اعلام کرده اند واکسن آزمایشی COVID-19 آنها در آزمایشات اولیه 90٪ موثر است.

انتظار برای صدور مجوز فوری واکسن کرونا

آخرین خبرها از واکسن کرونا | پزشکت

 موسسه سروم (Serum) بزرگترین تولید کننده واکسن جهان انتظار دارد توزیع واکسن کوکسید آکسفورد تا ماه دسامبر در هند آغاز شود.

بزرگترین تولید کننده واکسن در حال افزایش تولید واکسن Covid-19 AstraZeneca Plc. با هدف آماده سازی 100 میلیون دوز تا ماه دسامبر است که توزیع آن می تواند در همان ماه در سراسر هند آغاز شود.

اگر آدار پونوالا مدیر ارشد اجرایی یک شرکت خانوادگی مستقر در پونا در این باره می گوید: اگر نتایج آزمایش های مرحله آخر نشان دهد که AstraZeneca تاثیر مثبتی بر روی ویروس کرونا دارد، موسسه سروم (Serum) هندوستان ممکن است مجوز فوری و اضطراری برای واکسن را دریافت کند.

 شرکت سروم (Serum) که با پنج توسعه دهنده ارتباط برقرار کرده است، از دو ماه گذشته تاکنون 40 میلیون دوز واکسن AstraZeneca ساخته است.

پوناوالا بار دیگر تأکید می کند که واکسیناسیون کل جهان تا سال 2024 و کاهش واقعی عفونت ها به دلیل مقرون به صرفه بودن و تولید موانع دو سال طول می کشد. وی می گوید: برای دریافت واکسن های اولیه برای قشر آسیب پذیر و نیازمند، به برنامه ریزی های دقیقی نیاز داریم. این موضوع برای دستیابی جمعیت 1.3 میلیارد نفری هندوستان به خصوص افرادی که به بهداشت مناسبی دسترسی ندارند، یک چالش بزرگ محسوب می شود.

واکسن Pfizer برای همه کشورها قابل استفاده نیست!

پوناوالا با اشاره به ویژگی های واکسن تولید شده در شرکت خود می گوید:

 AstraZeneca نسبت به واکسن کشور های رقیب مانند Pfizer Inc و BioNTech SE تفاوت های زیادی دارد. وی معتقد است واکسن شرکت رقیب برای انتقال و ذخیره سازی در دمای 70- درجه سانتیگراد، به زیرساخت های زنجیره ای سرد نیاز دارد و استفاده از آن برای اکثر مردم جهان «غیرممکن است»؛ اما تولیدات شرکت وی می توانند در دمای یخچال ذخیره شوند.

وی درباره واکسن Pfizer می گوید: من فکر نمی کنم همه کشورها بتوانند آن را تهیه کنند. زیرا نگهداری از این واکسن به تجهیزات خاص و مناسبی نیاز دارد.

وی می گوید: هند که در تلاش برای مهار شیوع Covid در جهان است. حتی مذاکرات خودش را برای قیمت گذاری واکسن کرونا با موسسه سروم (Serum) ادامه خواهد داد.

واکسن کرونا مانع همه گیری بیماری خواهد شد.

آخرین خبرها از واکسن کرونا | پزشکت

در پی اعلام غول دارویی آمریکایی Pfizer و شرکت بیوتکنولوژی BioNTech آلمان که مدعی شده اند واکسن ویروس کرونا تولیدی آنها بیش از 90٪ موثر است، دکتر فاوسی اعلام کرده: با روی کار آمدن واکسن کرونا، شیوع و همه گیری بیماری کرونا بیشتر از این طولانی تر نمی شود. وی با اذعان اینکه مردم در سراسر جهان واقعا خسته شده اند، از مردم خواست منتظر به بازار آمدن واکسن کرونا باشند.

دکتر آنتونی فاوسی، کارشناس ارشد بیماری های عفونی و عضو هیئت کاخ سفید Covid-19، با اعلام این خبر می گوید: ویروس کرونا جدید «همه گیرتر» نخواهد شد. دکتر فاوسی همچنین از پیشرفت سریع در ساخت واکسن Covid-19 تشکر کرد.

دکتر فاوسی می گوید: «مطمئناً همه گیری کرونا طولانی تر از این نمی شود. زیرا من معتقدم که واکسن ها این وضعیت را تغییر خواهند داد. حتی واکسن در پیشگیری از شیوع این بیماری به ما کمک می کند. کاری که ما باید انجام دهیم این است که فقط اقدامات مضاعف در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی را ادامه دهیم».

توصیه فاوسی: مردم ناامید نشوند.

فاوسی با تأیید اینکه خستگی ناشی از کرونا ویروس جهانی شده است، از مردم خواست که در انتظار واکسن ها، ناامید نشوند.

وی گفت: «کمک در راه است و توصیه می کنم لطفا تسلیم و ناامید نشوید. پایان کار نزدیک است.»

این اظهارات فاوسی پس از آن مطرح شد که طبق اطلاعات به دست آمده از نتایج آزمایش ها در مورد مراحل آخر واکسن، غول دارویی آمریکایی Pfizer و شرکت بیوتکنولوژی آلمانی BioNTech اعلام کرده اند که واکسن ویروس کرونا در پیشگیری از Covid-19 در میان افرادی که سابقه عفونت ندارند تا 90% موثر بوده است.

 Pfizer و شریک آلمانی آن اولین داروخانه هایی هستند که اطلاعات موفقیت آمیز آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا را منتشر کردند. این شرکت های دارویی گفتند که تاکنون نگرانی جدی در زمینه واکسن پیدا نکرده اند و انتظار دارند واکسن در ماه جاری برای استفاده در موارد اضطراری، مجوز ایالات متحده را بگیرند.

هشدار کارشناسان: واکسن COVID-19 بلافاصله همه گیری را پایان نمی دهد.

آخرین خبرها از واکسن کرونا | پزشکت

کارشناسان در مورد چالش های باقی مانده در مورد واکسن کرونا به مردم هشدار می دهند. آنها می گویند: یافتن واکسن به معنای پایان شیوع بیماری کرونا نخواهد بود. حتی ممکن است شرایط به حالت عادی بر نگردد.

دکتر فیونا کاللی از موسسه ملی قلب و ریه در کالج امپریال لندن در این باره می گوید: «واکسن ها شانس ما را برای بازگشت به زندگی طبیعی افزایش می دهند. اما از طرفی هم باید واقع بین باشیم.» مسیر رسیدن به واکسن های موفق و موثر با چالش های زیادی همراه است.

در حال حاضر بیش از 200 شرکت در حال تولید واکسن هستند. حتی برخی از آنها در مراحل آخر آزمایش قرار دارند.

کارشناسان می گویند: یکی از چالش های اصلی واکسن کرونا ایجاد اعتماد به نفس مردم است. علاوه بر آن توزیع ناعادلانه واکسن همچنین می توانند چالش ها را تشدید کند. به عنوان مثال، جمعیت فقیر در انگلستان دسترسی کمتری به خدمات مراقبت های اولیه دارند. برای همین ممکن است این جمعیت به واکسن کرونا دسترسی پیدا نکنند.

شاید واکسن در مراحل اولیه توزیع خود به افراد خاص مانند قشر آسیب پذیر و یا کارمندان مراکز درمانی تعلق بگیرد. در این وضعیت ممکن است انتشار و شیوع ویروس بیشتر هم شود. از طرفی هم هر واکسنی برای ایمنی نسبی باید در بین بیشتر مردم توزیع شود. حتی واکسن برای ایمنی کوتاه مدت نیاز به تقویت کننده دارد.

بر همین اساس برنامه ریزی کامل برای رفع چالش های احتمالی می تواند در موثر و مطمئن بودن واکسن کرونا تاثیر داشته باشد.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

 منابع:

https://www.euronews.com/2020/10/01/covid-19-vaccine-won-t-simply-end-the-pandemic-experts-say

https://www.livemint.com/topic/coronavirus-vaccine-tracker

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
×